شامپو

فرمول کلی شامپو

اکثر شامپوها دارای فرمول یکسان سدیم لوریل اتر سولفات و تری اتانول آمین لورین سولفات هستند. بنابراین اکثر شامپوها کار مشترکی انجام می‌دهند.بجز برخی از شامپوها که مصارف خاصی دارند.

نظر پزشکان در مورد نوع شامپوها

پزشکان متخصص پوست و مو ، اتفاق نظر دارند که نوع شامپو هیچ تاثیری در کاهش ریزش مو و یا پیشگیری از ریزش مو ندارد. غلظت زیاد (که تنها با افزودن بیشتر موادی مثل نمک طعام ایجاد می شود) ، عطر و بوی دل‌انگیز ، رنگهای متنوع و شکل و حالت صدفی مانند ، روشهایی هستند که از نظر روانی تاثیر بسزایی برای جلب مشتری دارند.

اجزای تشکیل دهنده شامپو

 • عامل پاک کننده : عامل پاک کننده باعث جدا شدن ذرات چرک و کاهش چربی از سطح مو می‌شود که خود ، شامل 3 دسته مواد فعال سطحی آنیونی (مثل سدیم لوریل اتر سولفات و تری اتانول آمین سولفات) ، آمفوتری (ثل بتاتین کوکو آمیدو پروپیل) و غیر یونی هستند.

 • عامل تقویت کننده کف : عامل تقویت کننده کف (مثل بتاتین) باعث ایجاد کف غلیظ مقاوم می‌شوند.

 • عامل حالت دهنده مو : عامل حالت دهنده مو باعث می‌شود مو به آسانی شانه شود و هنگام شانه کردن به هوا بلند نشود.

 • عامل نگهدارنده : عامل نگهدارنده مو را از مواد ضدعفونی کننده و میکروب کش نگه می‌دارد.

مواد جانبی تشکیل دهنده شامپو

 • عامل صدفی کننده : عامل صدفی کننده (مانند اتیلن گلیکول) به شامپو حالت و شکل صدفی می‌دهد.

 • عامل غلیظ کننده : عامل غلیظ کننده (مثل نمک طعام) باعث غلیظ شدن شامپو می‌شود.


تصویر

عامل رنگ و مو

عوامل بالا ، مواد تشکیل دهنده عموم شامپوها می‌باشند. اما علاوه بر این مواد ، گاهی مواد دیگری هم به شامپوها زده می‌شود که چند نمونه از این مواد عبارتند از:


 • حنا : حنا خاصیت ضدمیکروبی دارد و برای رفع بیماری پوستی مناسب است.

 • بانونی : بانونی خاصیت ضدمیکروبی و ضدقارچی دارد ، باعث طلایی جلوه دادن مو می‌شود. همچنین تقویت کننده پوست و مو است.

 • سدر : سدر برای تقویت مو و دفع شوره سر مناسب است. سدر همچنین ضدعفونی کننده است و مقاومت عفونت‌های پوستی را افزایش می‌دهد.

 • کتیرا : کتیرا خاصیت تقویت کنندگی برای پوست و مو ندارد و به منظورهای غیر ضروری مانند غلیظ شدن شامپو به آن اضافه می‌شود.

انواع شامپو بر اساس نوع مو

شامپوها بر اساس نوع مو به چرب ، معمولی و خشک تقسیم می‌شوند. شامپو برای مو‌های چرب ، باید دارای قدرت پاک کنندکی بیشتر و روغن کمتر باشد. شامپو برای موهای خشک دارای مقداری نرم کننده است. موهای چرب باید هر روز ، موهای معمولی یک روز در میان و موهای خشک دو سه روز در میان شسته شوند.

تصویر

شامپوهای طبی

گفته شد که کارکرد و توانایی شامپوهای مختلف در حفظ موها تفاوت زیادی ندارند. اما برخی از شامپوها ساختمان متفاوتی دارند و کاربرد‌های آن بخصوص است، مثل شامپوهایی که جنبه دارویی و طبی دارند. از جمله این شامپوها می‌توان به شامپوهای ضد التهاب و ضد جوش ، شامپوهای ضد قارچ و ضد شوره ، شامپوهای درمان کننده جوش سر ، شامپوهای التیام دهنده پوست و تسریع کننده ایجاد بافت اشاره کرد.

مباحث مرتبط با عنوان

+ نوشته شده در  شنبه سی ام شهریور 1387ساعت 16:21  توسط موسی نائئینی   | 

همه چیز در مورد موی سر و شامپوی مناسب

در حال حاضر شامپوهايي محتوي عصاره گياهان و يا مواد شيميايي خاص وارد بازار شده است كه حتما شما نيز نمونه‌هاي آن را ديده‌ايد. آيا مي‌دانيد هر يك از اين عصاره‌ها چه اثري بر پوست‌سر و موهاي شما مي‌گذارند؟

* شامپوهاي حاوي عصاره گل‌گندم: موهاي جوگندمي (سفيد و مشكي) و يا موهايي كه دكلره (مش) شده‌اند، نياز به مراقبتي ويژه دارند. عصاره گل‌گندم شادابي، درخشندگي و بازتاب نقره‌اي را براي موهاي شما به ارمغان مي‌آورد و از ايجاد ته‌رنگ زرد در اين نوع موها جلوگيري مي‌كند.‌‌


* شامپوهاي حاوي عصاره گل‌بابونه: گل‌بابونه به علت خاصيت رنگي خود موجب بازتاب طلايي رنگ و درخشش موهاي طلايي و قهوه‌اي روشن مي‌شود.


* شامپوهاي حاوي عصاره حنا: موهايي كه به رنگ شرابي و يا خرمايي درمي‌آيند، پس از مدتي به قرمزي مي‌زنند. براي اينكه رنگ شرابي موهاي شما كاملا حفظ شود و درخشش و زيبايي داشته باشد، از عصاره حنا استفاده كنيد.


* شامپوهاي حاوي عصاره گياه سدر: در اثر ترشح بيش از حد چربي در پوست‌سر، موها چرب و سنگين مي‌‌شوند. عصاره سدر، اثر پاك‌كنندگي دارد و ميزان ترشح چربي را تنظيم مي‌كند. شامپوهاي حاوي عصاره سدر با كاهش چربي اضافي پوست، خارش سر را از بين برده و موجب پرپشت‌ شدن و شفافيت موها مي‌شود.


* شامپوهاي حاوي عصاره رزماري: عوامل محيطي مانند آلودگي هوا، شانه زدن خشن، پوش و استفاده زياد از سشوار... سبب خشكي و شكنندگي موها مي‌شوند. براي مقابله با اين عوامل، استفاده از شامپوهاي حاوي عصاره رزماري كه حاوي مواد پاك كننده ملايم است، توصيه مي‌شود.


* شامپوهاي حاوي عصاره گياه گزنه: عصاره اين گياه ترشح غدد سبابه را تنظيم كرده و چرب شدن ريشه مو را به تاخير مي‌‌اندازد.


* شامپوهاي حاوي عصاره گل لادن: اين عصاره برطرف كننده شوره‌هاي ريز و پوسته‌هاي سر بوده و به موها شادابي و سلامت مي‌بخشد.


* شامپوهاي حاوي روغن خز:  روغن خز علاوه بر دارا بودن خاصيت نرم‌كنندگي كوتيكول مو، خاصيت تغذيه‌كنندگي نيز داشته، نرمي و درخشندگي خاصي به موها مي‌بخشد. همچنين ضدموخوره بوده و از گره خوردن موها جلوگيري مي‌كند.


* شامپوهاي حاوي عصاره انار: عصاره انار به دليل دارا بودن خاصيت ثابت كنندگي مستقيم رنگ روي كراتين مو، درخشندگي موهاي رنگ شده را افزايش مي‌دهد. همچنين تغذيه كننده، محافظت كننده، ترميم و مرطوب كننده است.


* شامپوهاي حاوي شير بادام: اين نوع شامپوها داراي خواص حجم‌دهندگي هستند و به موهاي پژمرده ، شادابي مي‌بخشند.


* شامپوهاي حاوي شير جوي صحرايي: شير جوي صحرايي علاوه بر نرم كردن مو، ضدگره خوردگي، ضدالكتريسته ساكن و حجم دهنده‌است.


* شامپوهاي حاوي عصاره گل صدتوماني: اين عصاره التيام‌بخش پوست‌هاي سر‌‌آسيب‌‌ديده بر اثر محصولات نامناسب آرايشي بهداشتي، آلودگي هوا و استرس است. اين نوع شامپوها از رشد قارچ پيتروسپروم (عامل مولد شوره) جلوگيري مي‌كنند.


* شامپوهاي حاوي عصاره گل‌هميشه‌بهار: اين نوع شامپوها التيام‌بخش، نرم‌كننده و محافظت‌كننده پوست‌اند و براي كودكان و نوزدان بسيار مناسب مي باشند.


* شامپوهاي حاوي عصاره ميوه نخل بومي آمريكاي جنوبي: اين عصاره توليد چربي در پوست سر را مستقيما و از طريق تنظيم غدد چربي كاهش مي‌دهد.


* شامپو حاوي عصاره سير: سير داراي تركيبات گوگردي است كه خاصيت ضدعفوني كننده، ميكروب‌كشي و جرم‌كشي به اين گياه مي‌دهد. سير حاوي مواد معدني از قبيل كلسيم، سديم، پتاسيم و آهن و سرشار از ويتامين AA، 1B، 2B و C است.  به همين دليل است كه به عنوان يك آنتي‌اكسيدان نيز مي‌تواند، عمل كند و سبب افزايش جريان خون در مويرگ‌هاي سطح پوست و مو مي‌شود. سير همچنين از ريزش مو و‌ آسيب‌ به پوست جلوگيري مي‌كند. افزايش فشارخون در سطح پوست موجب افزايش رشد مو و ضخيم شدن موها مي‌شود. سير يكي از عوامل افزايش فشارخون در سطح پوست و مو است


* شامپوهاي حاوي اسيد سالسيليك: اين ماده براي درمان سريع شوره‌هاي چسبنده و مقاوم بسيار موثر است.


* شامپوهاي حاوي خاك‌رس سفيد: اين ماده چربي اضافي مو را به آرامي جذب مي‌كند.


* شامپوهاي حاوي كريتول: اين ماده پوسته‌ريزي را كاهش داده و خارش و قرمزي را التيام مي‌بخشد.


* شامپوهاي حاوي داروي كلوتريمازول: اين ماده براي موهايي كه داراي شوره خشك و مقاوم است، مناسب و يك ماده ضدشوره قوي است..


با افزايش سن، موها هم مانند پوست و ساير اعضاي بدن دچار تغيير و تحول مي‌شوند. عوامل خارجي مانند نور خورشيد، آلودگي هوا، فر زدن و رنگ كردن موها، برس كشيدن مداوم و ... موها را آسيب‌پذير مي‌كنند و سبب پيري زودرس آنها مي‌‌شوند. حفاظت و نگهداري از مو براي حفظ شادابي و جواني آن امري ضروري است.‌ 

موهای من پر از موخوره است؟
- از شامپوی سیر استفاده کنید. این شامپو پیاز مو را تحریک نموده و رشد موها را تقویت می کند و از ریزش آن نیز جلوگیری می نماید .

همچنین ضد موخوره بوده و مانع پوسته پوسته شدن می شود و بوی سیر نیز بلافاصله پس از شستشو از بین می رود .
- در ضمن اگر به بوی سیر حساس هستید می توانید از شامپو سیر بدون بو استفاده نمائید . با خیال راحت از این شامپو استفاده کنید و مطمئن باشید تمام خواص شامپو سیر در آن وجود دارد .
- همچنین نرم کننده سیر نیز کمک شایانی به جذب خواص سیر نموده و به مو ، قوت ، حجم و شفافیت بخشیده و شانه زدن را آسان و لذت بخش می نماید .

آیا از چربی اضافه پوست سر خود ناراضی هستید ؟
- مصرف شامپو فلفل باعث کاهش چربی پوست سر میشود و موها را خوش حالت و با طراوت میکند .
نرم کننده فلفل نیز با ایجاد لایه ای محافظ ، باعث شفافیت و آسان شانه زدن موها می گردد .
به خاطر رنگ کردن ، نرمی ، لطافت و درخشندگی موهایم را از دست داده ام . از چه شامپویی استفاده کنم تا این مشکل رفع شود ؟
درمان موهای رنگ شده با شامپو جینسینگ قابل حل است . این شامپو به ترمیم ساقه مو کمک می کند و همچنین از روند سفید شدن آن جلوگیری می نماید .
نرم کننده جینسینگ نیز تغذیه و ترمیم کننده ساقه مو است که پس از مصرف آن ، مو ، نرم و لطیف و درخشان خواهد شد .

موهای من خشک و زبر و وزشده از چه شامپو و نرم کننده ای استفاده کنم ؟
شما می توانید از شامپوی نارگیل که تغذیه کننده ، ترمیم کننده و مرطوب کننده ای قوی است و موجب نرمی و لطافت موها میگردد استفاده کنید . همچنین نرم کننده نارگیل با ترمیم قسمتهای آسیب دیده و آبرسانی قوی موها را درخشان و خوش حالت می نماید .

موهای من هیچ مشکلی ندارد . آیا باید از شامپوی خاصی استفاده کنم؟
شک نکنید . اگر موهای شما نرمال است. پسسعی نکنید با یک شامپوی نامناسب آن را خراب کنید. شما می توانید از شامپو پروتئینه گندم استفاده کنید . این شامپو سرشار از پروتئین های هیدرولیز شده گندم است که موجب نرمی وشفافیت موها می گردد .

همچنین نرم کننده این گیاه ، موها را براق تر و حجیم تر نموده و شانه زدن را آسان می نماید .

آیا موهای شما زبر و خشن و خشک شده است؟
شامپوی آووکادو موهای خشک و شکننده را استحکام می بخشد و نرمی و لطافت را به آن بازمیگرداند .
همچنین نرم کننده آووکادو باعث تغذیه و رفع خشکی مو شده و موجب درخشش ، نرمی و لطافت آن می شود .

آیا مایلید شامپو و نرم کننده را همراه با هم استفده نمائید؟
شامپو های زیادی با مارکهای مختلف در بازار موجود است که این دو را با هم دارند و اصلاحا به آنها شامپوهای ۲*۱زگفته می شود و راه حل مناسبی برای خواسته شماست . این شامپو در عین پاک کنندگی ، دارای نرم کننده مناسب نیز می باشد و از ساقه مو محافظت می کند .
شامپو ۱*۳ نیز علاوه بر پاک کنندگی و نرم کنندگی ، مزیت دیگری نیز دارد و آن خاصیت ضد شوره بودن آن است.

آیا خواهان شستشوی روزانه ومکرر هستید؟
شامپوی ویتامین E شامپوی بسیار ملایم است که حاوی ویتامین E و عصاره حنا و بابونه می باشد و برای مصرف روزانه ، بدون آسیب رساندن به مو مناسب می باشد . همچنین نرم کننده آن ، سرشار از ویتامین E می باشد و باعث ترمیم مو می گردد و لختی خاصی به آن می دهد.

آیا پوست سر شما حساس و تحریک پذیر است؟
مطمئن باشید یک شامپوی نا مناسب به پوست و موی شما آسیب می رساند . شامپو آلوورا ، بسیار ملایم و آرامبخش است . گیاه آلوورا رطوبت رسان قوی به موها می باشد . این شامپو به موها حجم می دهد و لطافت و درخشندگی را به آن باز می گرداند .
همچنین برای پوستهایی که در اثر رنگ ، فرئ دکلره حساس شده اند بسیار مناسب است . نرم کننده آلوورا نیز بسیار التیام بخش و آرامش دهنده است و موها را درخشان ، مرطوب وخوش حالت می نماید.

شامپوی کدام کارخانه ایرانی را مصرف کنیم ؟

لازم به ذکر است اکثر فرمولهای شامپو ها شبیه به هم است و تنها تفاوت در نوع رنگ و بوی شامپو می باشد . اما نکات مهمتری هم وجود دارد که باید به آن دقت شود که شامل : تاریخ تولید تاریخ انقضاء داشتن پروانه بهره برداری و همچنین مجوز از وزارت بهداشت است. 

انواع شامپو


شامپو فلفل

 

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و پنجم شهریور 1387ساعت 10:19  توسط موسی نائئینی   | 

خواص شامپوهای سیر

 اخيراً استقبال عمومي از فراورده هاي گياهي بسيار مشهود و قابل توجه شده است. بر اساس گزارش سازمان جهاني بهداشت ۸۰ درصد از جمعيت دنيا از درمانهاي گياهي استفاده ميکنند. لذا سعي ميکنم به درمانهاي متداول اشاره سیراي داشته باشم.

شايد جزو کساني باشيد که از شوره سرخود نگران و احتمالاً به علت اثربخشي ناکامل داروهاي مختلف نا اميد شده باشيد اما شما تنها نيستيد و هرچند علت مشخص شوره سر قارچي بنام  مالاسزيا فورفور است اما شوره سر مسري نبوده و قابل کنترل ميباشد.

سیر (Allium sativum) با بوي مخصوص خود براي همه شناخته شده است هرچند از خواص بسيار آن اطلاعات کمي داريم.سير به عنوان يک آنتي اکسيدان با خنثي نمودن راديکالهاي آزاد اکسيژن که براي سلولها مضر هستند، موجب محافظت از سلولها ميشود.لذا در مراقبت از پوست و مو از سير براي ترميم موهاي آسيب ديده و کاهش ريزش مو استفاده ميشود.سير داراي اثرات ضد باکتر ي و ضد قارچ است لذا براي برطرف شدن شوره سر که به علت قارچ مالاسزيا فورفور بوجود ميآيد بکار ميرود.ترکيبات گوگرد دار سير نيز در برطرف شدن شوره سر موثرند.سیر داراي مواد معدني فراوان از جمله سلنيوم،سديم ، پتاسيم، روي، آهن و ....است که براي رشد موها اهميت حياتي دارند.وجود بوي مخصوص سیر به علت وجود ماده اي بنام آليسين است و اين ماده مسئول بروز اثرات دارويي سیر ميباشد. لذا بوي سیر نشانگر وجود ماده موثر دارويي سیر  است و بسياري از محققين معتقدند فراورده هاي  سیر بدون بو فاقد اثرات دارويي هستند يا لااقل به قدر کافي موثر نيستند.ازجمله فراورده هاي گياهي مورد استفاده در مراقبت از موها در بازار دارويي ايران شامپو سیر کریستال است که علاوه بر سیر حاوي عصاره بابونه و حنا ميباشد. عصاره بابونه اثرات ضد التهاب برابر با کرم هيدروکورتيزون دارد و حنا داراي اثرات ضد قارچ و آنتي اکسيدان است.بوي اين فراورده پس از استحمام از بين ميرود. اين فراورده ساخت شرکت Evolution فرانسه است و با مجوز وزارت بهداشت ودرمان از فرانسه وارد کشور شده است. شامپو سیر پرژگ از توليدات داخلي است و فاقد بوي سیر که خواص شامپو سیر با بو را به گفته تولید کننده داراست.  

انواع  شامپو سیر در فروشگاه ایفه

ایا شامپوی سیر بدون بوی کریستال شامپوی گیاهی مناسبی برای شستشوی روزانه موهای چرب شوره دار و نرم محسوب می شود وخواصی که روی ان درج شده مثل ضدشوره پر پشت کننده مو وغیره ایا وا قعی است من شنیده ام بهترین شامپوی گیاهی که در ایران وجود دارد شامپوی کریستال است ایا این موضوع صحت دارد با تشکر پاسخ : با سلام شامپوی سیر می تواندتا حدی بر روی شوره سر موثر باشد . البته تمام مطالبی كه در معرفی یك محصول توسط شركت سازنده ارایه می شود واقعیت بیرونی ندارد و بسیاری از این مطالب جنبه تبلیغاتی دارد . مراقبت های دیگر از موها می توان كمك بیشتری به شما در نگهداری موها بكند .
ازشستن موها با آب داغ خودداری كنید . . برای شستشوی موها از چنگ زدن موها و حركات خشن پرهیز كنید . موها را به نرمی مالش دهید و با نوك انگشتان كف سر را ماساژ دهید . برای خشك كردن موها هم موها را با آرامی خشك كنید و مالش شدید ندهید . از حرارت داغ سشوار استفاده نكنید و نیز تا زمانی كه موها خیس هستند آنها را سشوار كنید .

 

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و پنجم شهریور 1387ساعت 9:40  توسط موسی نائئینی   | 

اسپری های موبر شویا

اسپري موبر شويا براي رفع سريع و آسان و بي خطر موهاي زايد بدن و حفظ نرمي و لطافت پوست توليد شده است. قوطي اسپري را قبل از مصرف خوب تکان دهيد از فاصله 10سانتي بر روي پوست بپاشيد. حداکثر مکث12 دقيقه سپس با آب ولرم بشوييد (24ساغت قبل از مصرف قسمتي از بدن خود را آزمايش کنيد)

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و چهارم شهریور 1387ساعت 16:18  توسط موسی نائئینی   | 

مانیکورهای مختلف

مراحل مانيکور

چند نکته وجود دارد که ممکن است ميل داشته باشيد که در طي مراحل انجام مانيکور آنها را بدانيد و رعايت نماييد.

پاک کننده کوتيکل : اين محلول هاي آرايشي در نرم کردن ناخن کمک مي کنند و حاوي 2-5 درصد هيدروکسيد سديم يا هيدروکسيد پتاسيم و گليسيرين مي باشند. از اين محلول ها قبل از سوهان کشيدن بر روي ناخن خود بماليد و همچنين قبل از اينکه در کاسه مخصوص انگشتان (finger bowl) قرار دهيد.

پاک کننده هاي ناخن : معمولا يک نوع لايه بردار به شکل مايع هستند که به آب اضافه شده تا در تميز کردن ناخنها کمک کنند.

 لوسيون يا کرم کوتيکل : پوست و ناخن را نرم و مرطوب نگه مي دارد.

سفيد کننده هاي ناخن: اين مواد آرايشي حاوي هيدروکسيد هيدروژن يا اسيدهاي اورگانيک مي باشند که مي توانند هم بر روي ناخن و هم زير ناخن ماليده شوند تا لکه هاي ناخن پاک شوند.

پوشش پايه، انتخاب رنگ مينا و پوشش رويي

 خشک کننده هاي لاک : اين محصولات آرايشي مي توانند بر روي لايه رويي مينا(ناخن) اسپري شوند و براي خشک کردن سطح ناخن طراحي شده اند. حلال موجود در اين محصولات بايد بخار شوند تا لاک خشک شود. وقتي لاک بر روي ناخن زده مي شود حلال هاي سطح ناخن شروع به متساعد شدن کرده و حلال هاي روي لايه زيرين  شروع به حرکت به سمت بالا مي کنند و سطح رويي شروع به سخت شدن مي کند. اين حلال ها بايد بر سطح اين لايه خشک و سخت شده پاشيده شود و کم کم  هم بخار شدن کاهش مي يابد. خشک کننده هاي لاک ، اين لايه ضخيم را با کشيدن حلال ها به درون خود دفع مي کنند. اين عمل مانند فشار دادن يک اسفنج خيس است. لاک به طور کلي خشک نمي شود. تقريبا يک ساعت زمان احتياج داريد تا کاملا ميناي ناخن از اين حلال ها پاک شده و سخت شود .

روغن هاي خوشبو کننده: براي کم کردن استرس و ايجاد آرامش در شما.

لوسيون هاي پوست اندازي : براي لايه برداري از پوست خشک و زبر

موم پارافين: موم پارافين با باز کردن منافذ در رطوبت سازي و نرم کنندگي پوست کمک کرده و به روغن هاي خوشبو کننده اجازه مي دهد تا به لايه بيروني پوست نفوذ کند.

 حال وسايل مانيکور و سوهان و اسباب مورد نياز را تهيه و مرتب کنيد تا در صورت نياز در مراحل مانيکور به راحتي در دسترس باشند. بعد دستان خود را بشوييد . صابون يا مايع شوينده حتما ملايم باشد. دستان خود را خوب آبکشی و خشک کنید

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و چهارم شهریور 1387ساعت 15:54  توسط موسی نائئینی   | 

کَتیرا نام یک گیاه است.

آن روز که از مواد پاک کننده امروزی خبری نبود، سدر و کتیرا، در حیات بهداشتی جامعه، نقش عمده‌ای داشتند. هرچند که برای کتیرا، زمینه‌های استفاده دیگری نیز وجود داشت. این صمغ گیاهی گونه‌های مختلفی دارد که به صورت درختچه یا گیاهان علفی چند ساله در ایران به طور کلی آنها را گَوَن می‌‌نامند. در متون طب سنتی این گیاهان با نام‌های عربی «محلب العقاب» و «اصابع الغروس» معرفی شده اند. از تعداد زیادی از آنها صمغ کتیرا استخراج می‌‌شود که از نظر اقتصادی بسیار اهمیت دارند، زیرا کتیرا مورد مصرف دارویی و صنعتی فراوانی دارد. بعضی از این گیاهان به علت جذب ماده سلنیوم از خاک سمی هستند و با پی بردن به وجود سلنیوم در این گیاهان به وجود اورانیوم در محل رویش آنها پی می‌‌برند. شیوه بهره برداری کتیرا صمغی است که از ساقه گون بر اثر فعالیت مکانیکی انسان بر روی آن به بیرون تراوش می‌‌کند. شروع بهره برداری معمولاً از اواخر فصل بهار است و شصت روز (تا اوایل شهریور ماه) ادامه دارد. بهره برداران ابتدا اطراف ساقه گون را خالی می‌کنند و سپس با تیغ‌های مخصوصی برش موازی با ساقه (موازی با آوندهای آبکش) ایجاد می‌‌کنند. شیرگون (کتیرا) پس از چند روز به مرور بر اثر برشی که به ساقه وارد شده به بیرون تراوش می‌‌کند و شیره در معرض نور آفتاب، آب خود را از دست می‌‌دهد و سفت می‌‌شود. بهره برداران بیست روز پس از برش به جمع آوری کتیرا می‌‌پردازند و این عمل را مجدداً تکرار می‌‌کنند. کتیرا به دو نوع مفتولی و خرمنی تقسیم می‌‌شود که عمده تولید کتیرای استان از نوع خرمنی است ولی به دلیل دشواری کار از تولید این محصول در استان کم شده که با تمهیدات لازم می‌‌توان میزان تولید را به میزان در خور توجهی افزایش داد. کتیرا 10 تا 15 درصد آب، 3 تا 4 درصد مواد معدنی و 3 درصد نشاسته دارد. در کتیرا به طور کلی دو نوع ماده مؤثر وجود دارد، یکی ماده‌ای است محلول در آب به نام تراگاکانتین و دیگری غیرقابل حل در آب که باسورین گفته می‌‌شود. تراگاکانتین متشکل از اسید گالاکتورونیک است که به قندهای گالاکتوز و کسیلوز متصل است.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و چهارم شهریور 1387ساعت 14:24  توسط موسی نائئینی   | 

 مشخصات یک شامپوی خوب

شامپو ها فراوردهايي هستند كه پس از مصرف چربيهاي سطحي -ترشحات طبيعي پوست -چرك هاي ناشي از محيط و باقي مانده فراوردهاي آرايش و بهداشتي رااز مو و پوست سر بدون آن كه اثر نامطلوبي داشته باشند پاك مي كنندو بعد از شتشو بايد مو سر براق -طبيعي -بدون شوره و شكنندگي و از لحاظ فرم پذيري قابل كنترل باشد.

قبل از پيدايش شامپو به صورت امروزي مردم براي شستشوي موها از صابون -مواد گياهي (سدر - چوبك و كتيرا) و برخي مواد معدني مانند خاك هاي سيليسي استفاده مي نمودند.ولي صابون متداولترين ماده جهت شستشوي مو بوده و به همين علت اولين شامپوها  شامپوهاي صابوني بوده اند.ولي كم كم با پيدايش پاك كننده هاي مصنوعي مخلوطي از صابون و پاك كننده و بلاخره پاك كننده هاي خالص عرضه گرديدند.

تركيب شامپوها:

مواد تشكيل دهنده شامپوها عبارتند از : 1-مواد پاك كننده  2-مواد افزودني

مواد پاك كننده در شامپوها دترژنت ها(سورفكتانت ها) هستند كه براي پاك كردن مو و پوست سر و توليد كف بكار مي روند.

مواد افزودني بيشتر براي جلب رضايت مصرف كننده و بهبودي كيفيت شامپو بكار مي روند . اين مواد شامل: مواد اصلاح كننده ويسكوزيته - مواد كدر كننده و صدفي كننده - مواد شفاف كننده - مواد حالت دهنده مو - مواد ضد شوره و ضد ميكروبي - مواد كاهش دهنده سختي آب - مواد محافظ - پايدار كننده ها - رنگها-عطرها - موادپايدار كننده كف مي باشند.

اغلب دترژنت ها موها را به نحوي مي شويند كه موها بخوبي قابل كنترل نبوده و در نتيجه حالت طبيعي خود را ندارند.عوامل حالت دهنده به صورت لايه نازكي روي مو ها قرار گرفته و مو ها را قابل كنترل كرده و شانه كردن را أسان مي كنند.

فساد شامپو ها به علت قارچها و ميكروارگانيسم ها است . باكتريها مي توانند موجب فساد دترجنت و از بين بردن رنگ فراورده شوند.اغلب شامپو ها محيط مناسبي براي رشد ارگانيسم ها بويژه پسودوموناس بوده و در صورت كافي نبودن ماده محافظ مناسب بوي نامطلوب توليد شده و ظاهرا شامپو كدر مي شود.

پايدار كننده ها موادي هستند كه شامپو را در برابر اكسيدشدن - نور - تغييراتPH و رسوب ذرات جامد محافظت مي كنند.

چون شامپو ها يكي از فراوردهاي بهداشتي براي مصرف روي پوست سر و موها مي باشند بوي أنها بسيار مهم است و از طرفي جهت پوشش بوي نامطلوب اكثر دترژنتها افزايش يك ماده معطر به شامپو ها ضروري است.

پايداركننده هاي كف موادي هستند كه در صورت اضافه شدن به شامپو كيفيت - حجم و پايداري كف را افزايش مي دهند.اين مواد اغلب ويسكوزيته را افزايش داده و موها را لخت و نرم مي كنند.

ارزيابي شامپو ها:

از خواص ضروري شامپو اين است كه ضمن ايجاد كف مناسب (از لحاظ كيفي و كمي) مو ها را تميز - حالت پذير- نرم و براق نمايدو حساسيت روي بافت چشم و پوست نداشته باشد.

يك شامپو خوب بايد خصوصيات زير را دارا باشد:

1-كاربرد آسان و توزيع مناسب روي پوست سر داشته باشد.  2- مشخصات كف مانند سرعت توليد كف -حجم كف - حالت كف(رقيق يا كرمي بودن آن) - پايداري كف -سهولت شستشوي كف از بين موها و پوست سر  مناسب باشد. 3-پس از مصرف شامپو موي مرطوب آسان شانه شود.4-  عطر آن ملايم بوده و ايجاد حساسيت نكند. 5- مدت خشك شدن مو پس از شتشو زياد نباشد. 6- موهاي خشك حالت پذيري مناسب داشته باشند.مو هاي حالت يافته بايد نرم - براق - صاف - لغزنده - قابل كنترل و همچنين در حالت خشك و مرطوب به راحتي شانه شود.7 - پس از شستشو موها بايد خوب روي يكديگر قرار بگيرند و لخت و قابل كنترل باشند. 8- مو پس از مصرف شامپو جلوه ظاهري مناسب داشته باشد. 9- شامپو روي پوست و مو ايجاد حساسيت نكند. 10- يك شامپو بايد قدرت پاك كننده گي ملايمي داشته باشد.شامپويي كه كل چربي موها را بزدايد شامپوي مطلوبي نيست. 11- پس از شستشو مو ها الكتريسيته ساكن نداشته باشد يعني موها حالت وز نداشته باشد.

شامپوها از پاک‌کننده‌های سنتزی آنیونی هستند. شامپوی مناسب بعد از پاک کردن و تمیز کردن پوست و مو ، اثر نامطلوبی بجا نمی‌گذارد و باعث براق شدن موها می‌شود. همچنین موها براحتی آبکشی شده و شانه می‌شوند. علاوه بر این ، یک شامپوی خوب باعث می‌شود چربی موها زیاد و بار الکتریکی در آن جمع نشود (یعنی هنگام شانه زدن موها به هوا بلند نشوند). بالاخره شامپو نباید باعث تحریک چشم و پوست شود.

فرمول کلی

اکثر شامپوها دارای فرمول یکسان سدیم لوریل اتر سولفات و تری اتانول آمین لورین سولفات هستند. بنابراین اکثر شامپوها کار مشترکی انجام می‌دهند.بجز برخی از شامپوها که مصارف خاصی دارند.

نظر پزشکان در مورد نوع شامپوها

پزشکان متخصص پوست و مو ، اتفاق نظر دارند که نوع شامپو هیچ تاثیری در کاهش ریزش مو و یا پیشگیری از ریزش مو ندارد. غلظت زیاد (که تنها با افزودن بیشتر موادی مثل نمک طعام ایجاد می شود) ، عطر و بوی دل‌انگیز ، رنگهای متنوع و شکل و حالت صدفی مانند ، روشهایی هستند که از نظر روانی تاثیر بسزایی برای جلب مشتری دارند.

اجزای تشکیل دهنده شامپو

 • عامل پاک کننده : عامل پاک کننده باعث جدا شدن ذرات چرک و کاهش چربی از سطح مو می‌شود که خود ، شامل 3 دسته مواد فعال سطحی آنیونی (مثل سدیم لوریل اتر سولفات و تری اتانول آمین سولفات) ، آمفوتری (ثل بتاتین کوکو آمیدو پروپیل) و غیر یونی هستند.
 • عامل تقویت کننده کف : عامل تقویت کننده کف (مثل بتاتین) باعث ایجاد کف غلیظ مقاوم می‌شوند.
 • عامل حالت دهنده مو : عامل حالت دهنده مو باعث می‌شود مو به آسانی شانه شود و هنگام شانه کردن به هوا بلند نشود.
 • عامل نگهدارنده : عامل نگهدارنده مو را از مواد ضدعفونی کننده و میکروب کش نگه می‌دارد.

مواد جانبی تشکیل دهنده شامپو

 • عامل صدفی کننده : عامل صدفی کننده (مانند اتیلن گلیکول) به شامپو حالت و شکل صدفی می‌دهد.
 • عامل غلیظ کننده : عامل غلیظ کننده (مثل نمک طعام) باعث غلیظ شدن شامپو می‌شود.

عامل رنگ و مو

عوامل بالا ، مواد تشکیل دهنده عموم شامپوها می‌باشند. اما علاوه بر این مواد ، گاهی مواد دیگری هم به شامپوها زده می‌شود که چند نمونه از این مواد عبارتند از:

حنا : حنا خاصیت ضدمیکروبی دارد و برای رفع بیماری پوستی مناسب است.

 • بانونی : بانونی خاصیت ضدمیکروبی و ضدقارچی دارد ، باعث طلایی جلوه دادن مو می‌شود. همچنین تقویت کننده پوست و مو است.
 • سدر : سدر برای تقویت مو و دفع شوره سر مناسب است. سدر همچنین ضدعفونی کننده است و مقاومت عفونت‌های پوستی را افزایش می‌دهد.
 • کتیرا : کتیرا خاصیت تقویت کنندگی برای پوست و مو ندارد و به منظورهای غیر ضروری مانند غلیظ شدن شامپو به آن اضافه می‌شود.

انواع شامپو بر اساس نوع مو

شامپوها بر اساس نوع مو به چرب ، معمولی و خشک تقسیم می‌شوند. شامپو برای مو‌های چرب ، باید دارای قدرت پاک کنندکی بیشتر و روغن کمتر باشد. شامپو برای موهای خشک دارای مقداری نرم کننده است. موهای چرب باید هر روز ، موهای معمولی یک روز در میان و موهای خشک دو سه روز در میان شسته شوند.
شامپوهای طبی

گفته شد که کارکرد و توانایی شامپوهای مختلف در حفظ موها تفاوت زیادی ندارند. اما برخی از شامپوها ساختمان متفاوتی دارند و کاربرد‌های آن بخصوص است، مثل شامپوهایی که جنبه دارویی و طبی دارند. از جمله این شامپوها می‌توان به شامپوهای ضد التهاب و ضد جوش ، شامپوهای ضد قارچ و ضد شوره ، شامپوهای درمان کننده جوش سر ، شامپوهای التیام دهنده پوست و تسریع کننده ایجاد بافت اشاره کرد.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و چهارم شهریور 1387ساعت 10:18  توسط موسی نائئینی   | 

شامپو آلوورا کریستال

مناسب برای موهای: خشک و آسیب دیده با پوست حساس و موی رنگ , فر, ‌مش شده که پوستی ملتهب دارند

اثرات: مرطوب کننده,‌ براق کننده, التیام بخش, مقوی پیاز مو و ضد باکتری و قارچ . مصرف این شامپو پوست را التیام بخشیده و گیسوان را لخت و براق می‌نماید.

خواص: آلوورا یا گیاه همیشه جاویدان , سرشار از ویتامین‌های D.C.B و مواد معدنی, اسیدهای آمینه با خواص بی‌شمار است و مورد تائید انجمن غذا و دارو آمریکا FDA می‌باشد که ضامن شادابی و سلامت پوست و گیسوان شماست.

شرکت اولوشن فرانسه با بیش از نیم قرن تجربه در تولید محصولات آرایشی و بهداشتی و درمانی از اعتبار خاصی در اروپا برخوردار می‌باشد. هم اکنون بسیاری از محصولات این شرکت در فرانسه و کل اروپا و حتی قسمتی از آمریکا از فروش فوق‌العاده‌ای برخوردار است و توسط سازمان نظارت بر غذا و داروی آمریکا (F.D.A) تائید شده است. این شرکت اغلب در محصولات خود از عصاره‌های گیاهی استفاده می‌کند. محصولات این شرکت دارای گواهی SQS.IQNET.ISO می‌باشد. تائید وزارت بهداشت ایران نیز محصولات کریستال را از هر جهت برازنده مصرف کننده ایرانی نموده است.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و سوم شهریور 1387ساعت 22:16  توسط موسی نائئینی   | 

شامپو 2 در 1 نیوا

این شامپو یک پاک کننده و نرم کننده قوی است که هردو را با هم انجام می دهد و برای انواع مو مناسب است

- با استفاده از آخرین تکنولوژی روز حالت طبیعی و شادابی موهایتان را بازمی گرداند.
- غنی شده با روغن گیاه جوجوبا و اقاقیا
- با استفاده از این شامپو در زمان بسیار کم شما به نتیجه مطلوب روی موهایتان می رسید و طراوت و شادابی را تجربه می کنید
- با استفاده از آن می توانید موهای خود را بهتر حالت داده و درخشندگی آن را بازگردانید.

انواع شامپوها با خواص مختلف

 

شامپوها :

 

لغت  شامپو در اصل به معنی  فشار دادن و سر شستن بوده است که به تدریج به معنی شست و شو موها و پوست سر تغییر یافته است . شامپو فرآروده ای است که برای تمیز کردن و شستن آلودگی از پوست سر و موها و نگه داری در حالت زیبا و تمیز است . البته امروزه شامپوها دیگر فقط برای تمیز کردن آلود گی به کار نمی روند بلکه انتظارات دیگری هم از آنها مطرح است مثل شامپوهایی که جلوی خارش و شوره سر را می گیرند و .........

 

یک شامپو از چه اجزایی تشکیل یافته است ؟

 

به طور کلی می توان گفت یک شامپو از اجزاء زیر تشکیل شده است .

 

پاک کننده  های اصلی ( دتر جنت ها )                        

ایجاد کننده و تقویت کننده های کف

مواد  افزودنی مخصوص ، جهت حالت دهندگی موها

شفاف کنند ه ها یا مات کننده ها

مواد تنظیم کننده غلظت             

عطر اسانس ، رنگ

مواد محافظ میکروبی

موادی که جلوی رسوب املاح سخت را بر روی موهامی گیرند

 

طبقه بندی شامپوها :

 

شامپوها از نظر شکل ظاهری و کاربرد بسیار متنوع هستند لذا از جهات متفاوت می توان آنها را طبقه  بندی کرد . بر اساس شکل ظاهری شامپوها را می توان به انواع مختلف شامپوهای شفاف ، مایع کرمی ، ژل شفاف ، خمیر ، شامپوهای پودری ، شامپوهای خشک و ............ تقسیم بندی کرد .

 

از نظر عملکرد نیز می توان شامپوها را به انواع زیر طبقه بندی کرد :

شامپو های حالت دهنده : ( ning  shampoo condition)جلوی آسیب و مالش موها را طی مراحل شستشو می گیرد .

شامپوهای درمانی و ضد شوره : که اثرات مفیدی در جلوگیری از شوره و خارش دارند .

شامپو ملایم و Acid  balance : اثرات تحریکی کمتری بر روی پوست سر و مواه دارند .

شامپو آبکشی کننده : کمک به آبکشی ، کاهش اصطکاک مو ها ، جلوگیری از الکتریسیته ساکن ، حفاظت از موها

 شامپو مخصوص موهای چرب ، خشک ، معمولی و ............... كلمه شامپو از يك لغت هندو به نام چامپانا به معناي ماساژ دادن گرفته شده است.
دكتر هانيه زايررضايي
كلمه شامپو از يك لغت هندو به نام چامپانا به معناي ماساژ دادن گرفته شده است. قبل از پيدايش شامپو به صورت امروزي، مردم براي شستشوي موي خود از مواد گياهي مانند سدر و چوبك و كتيرا و مواد معدني مانند خاك‌هاي سيليسي استفاده مي‌كردند ولي صابون متداول‌ترين ماده جهت شست وشوي مو بود و به همين علت اولين شامپوها، شامپوهاي صابوني بوده اند و كم كم با پيدايش پاك كننده‌هاي مصنوعي مخلوطي از صابون و پاك كننده و بالاخره پاك كننده‌هاي خالص عرضه شدند. البته در حال حاضر، هنوز هم بسياري از مردم به علت عدم آگاهي از مشكلي كه قليايي بودن صابون و سختي آب براي مو پديد مي‌آورد، از صابون براي شستن موي خود استفاده مي كنند. مهم‌ترين عملكرد شامپو، تميزكردن مو و پوست سر و برطرف كردن چرك و آلودگي از روي سطح آن است. البته پاك كنندگي يك شامپو ويژگي مشترك همه شامپوهاست و رقابت شامپوها بر سر مسئله زيبا كردن موي سر همزمان با پاكيزگي سطح آن است. زيبايي‌هاي ‌مو ‌كه مي‌توان از شامپو انتظار داشت درخشش و تلالو، نرمي، قابليت اداره و فرم دهي، انبوه به نظر آمدن و سهولت شانه خوري پس از استفاده هستند.

يك شامپوي خوب بايد...
يك شامپوي خوب بايد كاربرد آسان و توزيع مناسب روي پوست سر داشته باشد. مشخصات كف مانند سرعت توليد كف، حجم كف، حالت كف (رقيق يا كرمي بودن آن)، پايداري كف، سهولت شست وشوي كف از بين موها و پوست سر مناسب باشدو پس از مصرف شامپو موي مرطوب به آساني شانه شود. عطر آن ملايم بوده و ايجاد حساسيت نكند. پس از شست وشو مدت خشك شدن مو طولاني نباشد. موهاي خشك حالت پذيري مناسب پيدا كنند و موهاي حالت يافته نرم، براق، صاف، لغزنده و قابل كنترل باشند. مو پس از مصرف شامپو جلوه ظاهري مناسب داشته باشد و براق و زيبا باشد. شامپو روي پوست و مو ايجاد حساسيت نكندو قدرت پاك كنندگي ملايمي داشته باشد. شامپويي كه كل چربي موها را بزدايد، شامپوي مطلوبي نيست. پس از شست وشو موها الكتريسيته ساكن نداشته باشند، يعني هنگام شانه زدن موها به هوا بلند نشوند.

آداب شامپو زدن
آقايان معمولا بطري شامپو را برمي دارند، يك قطره بزرگ از شامپو روي سرشان مي ريزند، مو را چنگ مي زنند و بعد از اينكه شامپو كف كرد جريان‌ آب ‌را‌ وارد ‌آن مي‌كنند. معمولا خانم‌ها در اين مورد كمي بيشتر مي دانند و درست تر عمل مي‌كنند. اما اگر به عقيده شما عمل شامپو كردن به همين سادگي است ، بهتر است بيشتر فكر كنيد. چون شامپو زدن عملي است كه در زندگي روزمره همه ما مرتب انجام مي شود. بنابراين اشتباهاتي كه در اثر عادت‌هاي ناصحيح شامپو زدن مرتكب مي‌شويم نيز مرتب تكرار خواهند‌شد،‌حتما مي‌توانيد حدس بزنيد كه در دراز مدت چه صدمات جبران ناپذيري در انتظار موهايمان خواهد بود. شامپو زدن صحيح موها شامل مراحل زير است:
گره گشائي‌ ‌از مو: موي خود را با يك شانه دندانه درشت شانه كنيد تا هيچ گونه گره‌اي روي آن نمانده باشد.حواستان باشد كه هرگز موي خود را در حالت خيس شانه نكنيد، چون در اين حالت نيروي بيشتري براي شانه كردن مصرف مي‌كنيد بنابراين موي شما ممكن است شكسته شود.
آب كشي اوليه با آب ولرم: در مرحله بعدي موهاي خود را با آب ولرم و نيمه گرم آبكشي نماييد. به اين مرحله آبكشي اوليه و يا پيش شستشو گفته مي شود كه براي زدودن گرد و غبار و به طور كلي آلودگي هاي قابل حل در آب انجام مي‌شود. هرگز از آب داغ استفاده نكنيد، چون باعث تردي و شكنندگي مويتان خواهد شد.
پخش كردن شامپو در كف دست: مقداري شامپو در كف دست خود بريزيد و دست‌هاي خود را روي هم مالش دهيد تا شامپو روي دست‌هايتان پخش شود. (حرارت دست‌هاي شما به عملكرد بهتر شامپو كمك مي كند.) در واقع كف شامپو بايد روي دست شما تشكيل شود. مقدار شامپو توسط خودتان تعيين مي شود و بايد به اندازه‌اي باشد كه كف آن تمام موهاي شما را بپوشاند .
ماساژ دادن شامپو بر روي پوست سر با نوك انگشتان : شامپو را روي همه جاي سر پخش كرده و با نوك انگشتانتان به آرامي شامپو را روي پوست سر و موهايتان ماساژ دهيد. (دقت كنيد كه از ناخن‌ها استفاده نكنيد) براي جلوگيري از گره خوردن و شكسته شدن مو اين كار را به آرامي و به صورت دايره‌اي انجام دهيد .
آب كشي نهائي : در اين مرحله موي خود را به خوبي آبكشي نماييد تا هرگونه بقاياي شامپو از لابه‌لاي موي شما زدوده شود. باز هم تاكيد مي شود: مو در حالت خيس نسبت به اصطحكاك خيلي حساس است، بنابراين آن را در حالت خيس به سختي مالش ندهيد. هميشه در هنگام شامپو كردن موها 5 مرحله فوق را به خاطر بياوريد تا تكرار اين مراحل براي شما تبديل به عادت شود.

پاسخ به رايج‌ترين سوالات شامپويي
آيا شامپوي مورد استفاده بايد هر چند وقت يك بار تعويض شود؟
اين تصور از آنجا نشا‡ت گرفته كه در گذشته برخي شامپوها به علت محدوديت تواناييشان در زدودن كامل آلودگي‌هاي مو و پوست سر، نوع خاصي از آلودگي ها را روي سر انباشته مي‌كرد. بنابراين به مردم سفارش مي‌شد كه هر چند وقت يك‌بار شامپوي خود را تعويض كنند تا اين مشكل برطرف شود.اما در صورتي كه شامپوي مصرفي شما باعث تجمع آلودگي روي سطح مو و پوست سر شما نمي‌شود، تعويض مكرر شامپو ضرورتي ندارد. ازطرفي وفاداري به يك مارك خاص نيز توصيه نمي شود، زيرا در دنياي مدرن امروز سالانه محصولات جديدي با خواص متنوع عرضه مي‌شود كه عدم استفاده از آنها به دليل آنكه محصولي كه استفاده مي‌كرده‌ايم امتحان خود را پس داده ! محروم كردن خود از پيشرفت‌هاي تكنولوژي است.

آيا استفاده مكرر از شامپو باعث كدر شدن و آسيب ديدن مو مي‌شود؟
استفاده از شامپوهاي نا مناسب و عدم به كارگيري روش صحيح استفاده از شامپو باعث كدورت و آسيب ديدگي موها مي‌شود، اما حالا كه شامپوي مناسب موي خود را پيدا كرده‌ايد و با روش صحيح شامپو كردن و خشك كردن مو نيز آشنا شده ايد مي توانيد با خيال آسوده موي خود را هر روز يا چند بار در روز شستشو دهيد.
‌آيا شامپوي نامناسب باعث ريزش موي سر مي شود؟
مردم وقتي شامپوي خود را عوض مي كنند، معمولا توجه بيش از حدي به حالت مو و پوست سر خود مي نمايند. اگر بهبودي در وضعيت موهايشان حاصل شد آن را به فراورده جديد نسبت مي دهند و بر عكس در صورتي كه وضعيت موهايشان بدتر شد، بازهم فراورده جديد را مقصر مي‌دانند. مثلا ريزش طبيعي موهاي خود را به شامپو‌جديد‌نسبت مي‌دهند.تحقيقات نشان داده تعداد كمي از مردم از نقش عواملي مانند شانه كردن، برس كردن ، تاثيرات مخرب مواد شيميايي و يا حتي داروها، رژيم غذايي، بيماري يا ويژگي هاي توارثي در ريزش مو آگاه هستند. حقيقت آن است كه شامپوها باعث ريزش مو نمي‌شوند. ضمن اينكه تاثيري بر ميزان ريزش يا رشد مجدد آن در طول روز ندارند.
مدت زمان آبكشي شامپو تا چه حد بايد طولاني باشد؟
پس از استفاده از شامپو موي خود را به خوبي و به طور كامل آبكشي كنيد، تا هيچ اثري از كف شامپو روي موي شما باقي نمانده باشد. يادآوري مي شود بر خلاف كانديشنر، آبكشي شامپو هر چه كاملتر باشد بهتر است.

براي آبكشي شامپو بايد از آب سرد استفاده كنم يا آب گرم؟
براي آبكشي شامپو از آب گرم استفاده كنيد تا شامپو به طور كامل از روي مو خارج گردد. اما دماي آب كشي كانديشنر بستگي به عواملي مانند ضخامت موي شما دارد. هرگز از آب داغ براي آبكشي موي خود استفاده نكنيد. استفاده از آب سرد هم فقط براي كانديشن كردن عمقي مو انجام مي شود.
آيا مي‌توان از صابون به جاي شامپو استفاده كرد؟
صابون به علت شويندگي بسيار زيادي كه دارد علاوه‌بر‌چرك، چربي هاي مفيد پوست را هم شسته و خارج مي‌كند. ضمن اينكه صابون‌هاي معمولي داراي انديس pH بالايي هستند به همين جهت پولك‌هاي مو را از هم باز نگه داشته، موي شما را مستعد آسيب مي كنند. ضمن اينكه سختي آب، امروزه مزيد بر علت شده است زيرا املاح معدني موجود در آب در اثر استعمال صابون روي سطح مو رسوب كرده و مو را كدر مي‌كند.
آيا نمك دريا و كلر استخر باعث تخريب مو مي‌شود؟
اگر آب شور دريا بدون شستشو روي مو خشك شود، مقدار زيادي از رسوب نمك روي سطح مو انباشته شده و باعث خشكي و سنگيني مو مي‌شود؛ همچنين كلر موجود در آب استخر يك بي‌رنگ كننده ضعيف است كه باعث‌از‌بين‌رفتن رنگدانه مو به مرور زمان مي‌شود. بنابراين بايد بعد از شنا ، مو به خوبي شسته و آبكشي شود. استفاده از شامپوها و محلول‌هايي كه اختصاصا براي شستشوي مو بعد از شنا ساخته شده، مي تواند مفيد باشد.
آيا بايد از شامپوي خاصي براي پاك كردن ژل و واكس موي سر استفاده كنم؟
برخي شامپوها (مانند شامپو شفاف كننده پنتين) براي جلوگيري از انباشتگي حاصل از استفاده روزانه محصولات آرايشي شكل دهنده (از جمله ژل و واكس مو) طراحي شده شده است.
آيا اگر شامپو براي 2 تا 3 دقيقه روي سر باقي بماند تاثير بيشتري خواهد داشت؟
بله. شامپو هاي حاوي مواد حالت دهنده بهتراست دو تا سه دقيقه بر روي مو بمانند تا مواد حالت دهنده موجود در آن بتوانند عمل خنثي كردن بارهاي الكتريكي را بهتر انجام دهند.
چه عامل يا عواملي مي‌تواند باعث بروز خشكي و خشن شدن مو پس از حمام شود ؟
عواملي مانند آب كشي نشدن كامل شامپو، استفاده از شامپوهاي ارزان قيمت و خشن و همچنين استفاده از شامپوهايي كه براي موي سر شما مناسب نيست، مي‌توانند باعث بروز اين مشكلات شود.
ميزان منطقي مصرف شامپو در هر بار حمام كردن چقدر است؟
ميزان مصرف شامپو بستگي به ميزان آلودگي مو و پوست سر، همچنين بلندي مو دارد. به عنوان يك قاعده كلي ميزان مصرف شامپو بايد به اندازه‌اي باشد كه موقع به كارگيري، كف حاصل از آن تمام سطح مو را بپوشاند. (به ياد داشته باشيد زمان به كارگيري شامپو بعد از مرحله آبكشي اوليه است يعني زماني كه موي خود را به خوبي باآب خيس كرده ايد.)
آيا استفاده از شامپو بچه براي كساني كه پوست حساس دارند بهتر است؟
خير، تفاوت شامپوهاي بچه با شامپوهاي معمولي انديس pH، نوع و غلظت مواد فعال آن است. انديس pH شامپوهاي بچه طوري تنظيم شده كه با pH چشم مطابقت داشته و ميزان ريزش اشك را حداقل كند. در حالي كه پوست سر به pH كمتري نياز دارد. بنابراين به افرادي كه داراي پوست سر حساس هستند پيشنهاد مي‌شود، به جاي استفاده از شامپو بچه از شامپوهاي ملايم استفاده كنند

 

+ نوشته شده در  شنبه بیست و سوم شهریور 1387ساعت 21:59  توسط موسی نائئینی   | 

شامپو ترمیم کننده نیوا

NIVEA Beauty care

 

شامپو ترمیم کننده مناسب برای موهای آسیب دیده

- شامپو غنی شده با عصاره سدر و پروتئین برنج

- موهای شما را طراوت بخشیده و احساس مردگی و بی حالتی مو را از بین می برد

- فرمول این شامپو به گونه ای است که موهای شما را از اثرات مخرب خارجی محافظت مینماید.

- از موها محافظت کرده و به آنها حالت ارتجاعی می دهد
- موها را احیا کرده و حالت درخشندگی آن را بازمی گرداند

+ نوشته شده در  شنبه بیست و سوم شهریور 1387ساعت 19:52  توسط موسی نائئینی   | 

 

شامپو مقاوم کننده موهای رنگ و فر شده نیوا

NIVEA brillian Color shampoo

  (شرکت بایرزدرف)

 

محصول كشور : آلمان 

 این شامپو با عصاره انار و رایحه گیاهان:

- عمر موها را طولانی تر کرده و درخشندگی و رنگ اغواکننده ای به آن می بخشد
- از رنگ موهای شما محافظت می کند
- دارای فیلتر UV+آنتی اکسیدان جهت محافظت موها از اثرات مخرب محیط
- ترمیم کننده ی بخش هیا آسیب دیده مو
- نرم کننده ویژه

+ نوشته شده در  شنبه بیست و سوم شهریور 1387ساعت 19:47  توسط موسی نائئینی   | 

ماسک موی نیوا

NIVEA Protein Repair Intensive mas  

 

محصول كشور : آلمان 

 ماسک موی نیوا با پروتئین و عصاره بامبو

دارای اثرات:
تقویت مو از ریشه تا ساقه به صورت کاملا محسوس
- همچنین با استفاده از آن موها به صورت قابل ملاحظه ای نرم تر خواهد شد
- موها را از داخل احیا می نماید
- حالت شکنندگی موها را کاهش داده و به صورت قطعی از موخوره جلوگیری می نماید
- به موهای شما حالت نرمی، لطافت و درخشندگی می بخشد

+ نوشته شده در  شنبه بیست و سوم شهریور 1387ساعت 19:43  توسط موسی نائئینی   | 

محصولات آرابشی و بهداشتی فروشگاه ایفه  

 

 


 

+ نوشته شده در  شنبه بیست و سوم شهریور 1387ساعت 19:12  توسط موسی نائئینی   | 

 

این محصول خوشبو کنننده و دارای خاصیت ضد عرق فوق العاده بوده و برای افرادیکه میزان تعرق آنها بسیار بالاست

فرآورده های آرایشی و بهداشتی طبیعی لوگونا مدیترانه با عطر دلنواز و افسونگر روغن ها و گیاهان منطقه ی مدیترانه.

اسپری دئودورانت مدیترانه با عصاره های شاداب و سرزنده کننده ی مریم گلی و انگور قرمز همراه با روغن مراقبت کننده ی گلرنگ بدن شما را ملایم خوشبو نموده و به آن طراوت سد در سد طبیعی و دیرمان
می بخشد.
خرید آسان و مطمئن از فروشگاه ایفه

+ نوشته شده در  شنبه بیست و سوم شهریور 1387ساعت 19:1  توسط موسی نائئینی   | 

شامپو روزانه گل دریایی از دریای سیاه

LEVEL Dead Sea Mineral

 

محصول كشور : فرانسه 

 شامپوی روزانه- مناسب برای هر نوع موی سر

درخشندگی بی نظیر و ترمیم موی سرتان هدیه ای است که این شامپو به شما تقدیم می کند

تاثیر اعجاب انگیز مواد معدنی دریای سیاه بر پوست و خواص درمانی و قدرت زیبا کنندگی آن از زمانهای باستان تا به امروز توجه همگان را به خود جلب کرده است . کلئو پاترا ، زیباترین زن جهان در زمان خود هزینة بسیاری کرد تا بتواند حق انحصاری آن منطقة بخصوص از دریای سیاه را خریداری نماید وپس از آن با توصیة او بسیاری از کارخانجات دارویی و آرایشی در کنار آن ناحیه ساخته شد .اکنون در حدود 50 کارخانة مدرن لوازم آرایشی و مراقبتی پوست و مو که محصولات آنها بر پایه مواد معدنی دریای سیاه است در آنجا مشغول فعالیت می باشند .


فواید شامپو گل دریایی


1- تغذیه، باز سازی و ترمیم ریشه، ساقة مو و سطح پوست از طریق تراوش اسمزی مواد معدنی حیاتی

2-نرم کردن انواع پوست سر خشن و چروک دار

3- ضخیم کردن ساقة مو و احیای فیبرهای مو

4- حالت دهندگی، تمیزی و شادابی برای پوست و موی سر

5- درخشندگی و انعطاف پذیری مو

6- بازسازی بخشهای آسیب دیده مو

7- جلوگیری از شوره سر، شکنندگی مو و التهاب پوست سر با مصرف روزانه

8-حاوی مواد معدنی مختلف مانند منیزیم با هدف بازسازی مو ، کلسیم جهت تغذیه مو و سدیم به منظور قوت دادن و روح

بخشیدن مجدد به مو و پوست سر

9- اثر مرطوب کنندگی مو

10- جلوگیری از شکنندگی و بی حالتی مو

---------------------------

خواص شامپوهای دریایی


خواص شگفت انگیز مواد معدنی از دیرباز تا به امروز بر کسی پوشیده نیست . از این رو عصاره های دریایی به کمک تکنولوژی مدرن آمده و نسل جدیدی از شامپوهارا تحت عنوان شامپوهای دریایی پدید آورده که خواص اعجاب انگیز آن موجب حیرت همگان شده است. این شامپوهای طبیعی که مصرف آن روز به روز در سر تا سر جهان رو به افزایش است، بازار فروش شامپوهای شیمیایی را تحت تاثیر قرارداده و میزان رضایتمندی مصرف کنندگان خود را به حد بالایی رسانده است .خواص مشترکی که شامپوهای دریایی در طبیعت خود با هم دارندشامل لطافت بخشیدن به مو، ترمیم وتغذیه پوست و موی سر و درخشندگی و براقیت مو می باشد که درکنار دیگر خواص عالی این شامپوها خود را نشان می دهند. افرادی که ازاین شامپوها استفاده می کنند بعد ازیک دوره استفاده نیاز خود را به نرم کننده ها و تونیک های شیمیایی از دست می دهند و با مصرف روزانه شامپو طراوت و زیبایی را همیشه همراه خود خواهند داشت .استفاده مداوم از این شامپو ها نه تنها به عنوان تمیز کننده سر بلکه به جهت خواص درمانی پوست و موی سر می تواند تحسین همگان را بر انگیزد. در این راستا، محصولات بهداشتی ل و ل گامی فراتر نهاده و با استفاده از با ارزشترین مواد دریایی تجربه ای آبی را به عنوان هدیه ای از دریا به شما تقدیم می نماید.


برای تهیه این محصول می توانید از سایت http://efeh.ir/products/5476.htm اقدام کنید

شامپو روزانه آقایان

NIVEA Feel Strong shampoo

  (شرکت بایرزدرف)

 

محصول كشور : آلمان 

 شامپو روزانه نیوا - مخصوص آقایان

- حاوی نمک دریا
- موها را قوی نموده و ظاهر آن را بسیار سلامت نشان می دهد
- موهایتان را بسیار مستحکم می نماید
- ساقه های مو را بسیار تقویت می نماید
- پوست سر را نرم نموده و تقویت می کند

 

 

 

 

 

برای تهیه این محصول می توانید از سایت http://efeh.com/products/6079.htm اقدام کنید

محصولان آرایشی فروشگاه ایفه  


برچسب‌ها: شامپو روزانه
+ نوشته شده در  شنبه بیست و سوم شهریور 1387ساعت 18:18  توسط موسی نائئینی   | 

آرشیو پیوندهای روزانه

نوشته های پیشین
مرداد 1393
تیر 1393
اردیبهشت 1393
فروردین 1393
اسفند 1392
مرداد 1392
بهمن 1391
دی 1391
شهریور 1391
مهر 1390
شهریور 1390
مرداد 1390
تیر 1390
خرداد 1390
اردیبهشت 1390
فروردین 1390
دی 1389
آذر 1389
آبان 1389
مهر 1389
شهریور 1389
مرداد 1389
تیر 1389
آبان 1388
مرداد 1388
خرداد 1388
اردیبهشت 1388
مهر 1387
شهریور 1387

آرشیو موضوعی
لوازم آرایش
جواهرات
لوازم بهداشتی
سنگهای قیمتی

برچسب‌ها
مروارید (6)
الماس (5)
مرجان (2)
شانه (2)
جواهرات (2)
خواص مرجان (2)
برس (2)
برلیان (2)
یاقوت (1)
کاشت مو (1)
سنگهای قیمتی (1)
DLC (1)
توپاز (1)
سنگ رنگی (1)
آرایش مردان (1)
کرمهای موبر (1)
عقیق قرمز (1)
عقیق سبز (1)
آرایشرصد کردن صورت پسران (1)
تب لوازم آرایشی (1)

پیوندها
فروشگاه اینترنتی جواهرات
آشپزی
همه چیز از همه جا
یه انتظار شیرین
پوشاک
گوشواره

  RSS 

POWERED BY
BLOGFA.COM